Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın
  • Güvenli Alışveriş
  • Kolay İade
  • %100 Orijinal Ürünler
Garanti ve İade

Garanti ve İade

GARANTİ VE İADE ŞARTLARI

1. GARANTİ GENEL ŞARTLARI

1.1 Her ürün kutusu içerisinde veya ürünün üzerinde etiket ile yapışık halde kullanım kılavuzu ve garanti şartları belgeleri bulunmaktadır. Kullanım kılavuzu ve garanti şartları gösterir belgelerin ürün kutusu içerisinde çıkmaması halinde e-mail yolu ile talepte bulunulması gerekmektedir.

1.2 Garanti süresinin başlangıcı ürün ile birlikte gelen fatura tarihiniz olacaktır. Her ürünün garanti süresi ürünün tipine göre değişmektedir.

1.3 Garanti şartlarından faydalanmak için ürünün garanti süresinin başlangıcını gösteren faturanızı ve/veya okunaklı bir kopyasını saklamanızı ve ayrıca tüm garanti şartları ve kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken hususları dikkatlice incelemenizi önemle rica ederiz.

2. ÜRÜN TESLİMİNDEKİ KIRIKLAR VE HASARLAR PROSEDÜRÜ

Kargo teslimi sırasında teslim tutanağını imzalamadan önce mutlaka ürünü kontrol ediniz. Kusurlu ve/veya eksik çıkarsa kargoyu hiçbir teslim tutanağını imzalamadan kargo görevlisine iade ediniz.

Kargo teslim tutanağını imzalamanız ürünü eksiksiz ve sağlam teslim aldığınız anlamına geleceğinden zor durumda kalmamak için kargo teslim tutanağına imza atmadan önce ürün ambalajını açarak kırık, eksik, çizik vb… kontrollerinizi yapınız.

3. CAYMA (İADE) HAKKI

Tüketicinin 'Sebep Göstermeksizin Cayma Hakkı' kapsamında fatura kesim tarihinden 7 iş günü içerisinde yasal iade hakkı bulunmaktadır. Bu hak aşağıda belirtilen koşullara tabidir.

3.1 Satın aldığınız ürünü beğenmediğiniz takdirde, ürünü monte etmemek ve kullanmamış olmak kaydı ile, ürünün kargo ile sağlam teslim alındığı tarih itibariyle, 7 gün içerisinde banyomall.com'a     e-mail yolu ile başvuru yapmanız gereklidir. Bu süre içerisinde e-mail ile başvuru yapılmayan iade talepleri kabul edilmeyecektir.

3.2 Göndermiş olduğunuz e-mail ile faturadaki ad/soyad, fatura tarihi, iade edeceğiniz ürünün kodu, adedi, ve fatura numarasını yazmanız gerekmektedir. İlgili iade talepleri en fazla 15 gün içerisinde değerlendirilip sizlere geri dönülecektir.

3.3 Cayma Hakkını kullanmak isteyen siz değerli müşterimiz, ürünlerin kargo bedelini karşılamak ve/veya ürünleri bildirilen depomuza elden / kargo ile teslim etmek ile yükümlüdür.

3.4 Cayma Hakkını kullanmak istediğiniz ürünlerin eksik parçalarının olmaması, ürün ambalajlarının bozuk ve veya yırtılmamış olması gereklidir. İade nakliyesi ve/veya kargo ile gönderilen iadeler sırasında üründe doğacak hatalardan tüketici sorumludur. Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilmediğinde ürün iadesi kabul görmeyecektir.

 

 

 

E-mail ile iade talebinde bulunulması sadece bir başvuru kabulü olup ürünün nihai olarak iade talebinin onaylanması anlamına gelmeyecektir. Ürün iadesinin kabulü ürün ya da ürünlerin eksiksiz, hasarsız tam olarak satın alındığı şekliyle banyomall’a ulaşması ve banyomall tarafından kabulü ile olacaktır.

Nihai olarak, iade alınan ürünün alınan bedeli en geç 15 gün içerisinde kredi kartınıza iade edilecektir.

Eğer ürünün faturası ticari bir firma adına ise iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu, kargo payı dahil edilmeden, 'Ürün Birim Fiyatı + KDV' şeklinde kesilmiş bir 'İADE FATURASI' ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade işleminin aksamadan ve hatasız olarak yürütülmesi için banyomall ile koordineli biçimde işlemleri yapmanız gerekmektedir.

4. DEĞİŞTİRME ŞARTLARI

Banyomall.com’dan yaptığınız herhangi bir alışverişte, ürünün niteliği ne olursa olsun garanti kapsamındaki değişim gerektiren işlemler dışında değişim yapılmamaktadır. Değişim işlemleri için yukarıda belirtilen cayma hakkından faydalanabilirsiniz.

5. GARANTİ SÜRESİ İÇİNDE ARIZA BİLDİRİMLERİ

Ürünün garanti süresi içerisinde arıza bildirimi olduğunda banyomall sitesine faturadaki ad/soyad, fatura tarihi, iade edeceğiniz ürünün kodu, adedi, ve fatura numarasını yazarak şikayetinizi bildirmeniz halinde üretici firma ile temas kurulup sizlere ulaşması sağlanacaktır.

Ayrıca, kullanıcılar ilgili ürün için ilgili marka servislerine kendileri direkt olarak faturadaki ad/soyad, fatura tarihi, ürünün kodu ve fatura numarasını beyan ederek başvurabilirler.

Banyomall ticari bir kuruluş olduğundan farklı firmalardan aldığı her bir ürünün garanti süresi, kullanım şartları ve montaj kuralları farklılık taşımaktadır. Banyomall'un verdiği garanti ilgili üreticinin verdiği garanti şartlarını kapsamaktadır.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm Alışverişlerinizde Güvenle Ödeme Sağlayabilirsiniz.

%100 GARANTİLİ ÜRÜNLER

Tüm Ürünlerimiz İlgili Üreticiden Size Orijinal Olarak Satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm Alışverişlerinizde Kredi Kartınızla Peşin Fiyatına 12 Aya Varan Taksit Seçenekleri ile Ödeme Yapabilirsiniz.

_lang_badge_title

_lang_badge_desc

Müşteri Hizmetleri

0216 314 87 87

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.